Tai Chi Chuan
Tai Chi to system opracowany ok. XIII wieku w Chinach wywodzący się z grupy chińskich sztuk walki określanych mianem „wushu„. Metody treningowe Tai Chi służą nie tylko rozwojowi umiejętności walki, ale także – a może przede wszystkim – zdrowiu ćwiczącego.
Dlatego dziś Tai Chi znane jest na Świecie przede wszystkim jako gimnastyka zdrowotna doprowadzająca do harmonii ciała i umysłu. Gimnastyka przeznaczona dla każdego: bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Swoją popularność Tai Chi zawdzięcza przede wszystkim unikatowej metodzie treningowej polegającej na wykonywaniu bardzo spokojnych miękkich ruchów imitujących sztukę walki.
W skład treningu, wchodzą także ćwiczenia z bronią – mieczem, szablą, włócznią i wachlarzem.
Od 2006 roku istnieje Tarnobrzeska Szkoła Tai Chi, w której prowadzone są regularne zajęcia , organizowane obozy szkoleniowe i seminaria. Jej uczniowie odnosili sukcesy na regionalnych i ogólnopolskich zawodach organizowanych przez Polski Związek Wushu. Wystąpili również w odcinku popularnego serialu „Ojciec Mateusz”.
Ćwiczenie Tai Chi to sposób na zdrowy styl życia, dobre samopoczucie oraz wewnętrzny spokój.
Chi Kung (Qigong)
Chi Kung (czt. czi kung) jest bardzo skuteczną metodą poprawy zdrowia i leczenia wielu chorób, a także metodą na osiągnięcie mentalnego i duchowego spokoju. Takiego odkrycia dokonali Chińczycy, którzy badali Chi (czyt. czi) (Chi – energia wewnętrzna ludzkiego ciała). Chińscy lekarze wykorzystując wiedzę na temat krążenia Chi, odkryli również jakie ruchy mogą pomóc w poszczególnych dolegliwościach.
W ciele krążenie Chi zmienia sie wraz ze zmianą pór roku. W różnych porach roku różne organy mają swoje charakterystyczne problemy, np. płuca muszą się przystosować do chłodniejszego, ostrzejszego powietrza, gdy nadchodzi jesień czy zima, wobec tego przez to można odczuwać dyskomfort i niewygodę, a także można łatwo się przeziębić. Zmiany pór roku oddziaływują na system trawienia, co prowadzi do zwiększenia się apetytu lub wywołania biegunki. Taoiści rozwinęli zestaw ćwiczeń, służący do przyspieszenia dostosowania się ciała do zmian, wyregulowania zakłóceń Chi.
Chi Kung wzmacnia mięśnie, ożywia narządy wewnętrzne, przywraca zdrowie, odmładza organizm, spowalnia procesy starzenia, przynosi wielkie korzyści osobom starszym i chorym.